Klasa pierwsza

PIERWSZY ROK NAUKI SZKOLNEJ

Ćwiczenia kolorystyczne z farbami wodnymi: przy malowaniu dziecko zaznajamia się tylko z kolorami, powoli odkrywa charakterystykę kolorów. Kształt nie odgrywa tu żadnej roli.

Ćwiczenia w rysowaniu form kredą: punktem wyjścia jest prosta i koło. Później przejście od jednej formy do drugiej. Dziecko poznaje mowę form. Powoli odkrywa charakterystykę form, kolory są sprawą drugorzędną.

Nauka pisania liter: litery rozwijają się z form, które są zalążkiem kształtu liter, np. litera K z figury Króla. Na koniec całe zdania pisane są wielkimi literami. W ten sposób dzieci uczą się pisać. Aktywność przy pisaniu pobudza chęć do nauki czytania.

Liczenie i liczby: przy nauce liczenia liczby odnosi się do znanych pojęć i tak np.: jeden – Ziemia, Bóg; dwa – matka i ojciec, dwie nogi, dwie ręce, niebo i ziemia, słońce i księżyc (obraz). Ćwiczenia w pisaniu cyfr, liczenie głównie w pamięci. Liczba 12: wytłumaczenie przy pomocy zegarka.

Prace ręczne: dzieci ( chłopcy i dziewczynki ) uczą się robić na drutach. Zręczność pobudza proces myślenia. Zwierzęta i piłki zrobione na drutach. Geometria prac ręcznych: ćwiczenia dla opanowania rąk, aby druty nie przeciągać ani za mocno, ani za luźno. Kolory dobierane są samodzielnie przez uczniów, co indywidualizuje pracę.